Magnetický filtr topného systému - ochrana Vašeho kotle před poškozením

24.10.2018

image

Magnetické filtry topného jsou nejlepším možným ochranným prvkem topných systémů před zanášením a poškozováním jejich částí jako jsou kotle a elektrická vodní čerpadla.

Magnetické filtry topného systému jsou i dnes stále málo instalovány, ačkoliv jejich pozitivní vliv na nový či starší topný systém je obrovský obzvláště nyní v době vysoce účinných a také drahých kondenzačních plynových kotlů a tepelných čerpadel. Dnes je zcela normální, že je každý nový dům za fakturačním vodoměrem opatřen alespoň jednoduchým vodním filtrem nečistot (v lepším případě je vodní filtr dvojitý či dokonce trojitý), který chrání všechny části vodovodního systému před zanášením pevnými nečistotami nejčastěji ve formě drobných částic písku různých velikostí od zrnek po jemný kal. Tyto nečistoty v systému bez filtru nepříjemně zanášejí potrubí, především pak perlátory na bateriích nebo sprchové hlavice.

 

Magnetické filtry topného systému odstraňují klasické (nemagnetické) nečistoty ale navíc zachytávají z vody topného systému všechny železné (magnetické) nečistoty! Magnetické nečistoty jsou drobné železné šupiny, které vnikají otěrem pohyblivých částí elektrického oběhového čerpadla a nebo např. do systému vniknou při jeho montáži případně se již v systému vyskytují vlivem koroze potrubí u starších topných systémů. Koroze vnitřních částí nastane prakticky vždy když do systému vnikne vzduch obsahující kyslík. Magnetický filtr jako povinná součást topného systému vyžadovaná výrobci kotlů (především plynových) je sporná, respektive výrobci kotlů nemohou podmínit zákonnou záruku 2 roky instalací magnetického filtru. Instalaci magnetického filtru ale často výrobci vyžadují (důrazně doporučují) jako by to nutné bylo + motivují instalaci filtru prodlouženou zárukou nad rámec zákonné lhůty 2 roky (např. 3 roky atd.). Důrazné doporučení instalace má poté své praktické následky např. ve formě úznávání reklamace např. na rozbyté oběhové vodní čerpadlo. Servisní technici při reklamaci mohou odebrat vzorky vody, posuzují stav topného systému, kontrolují doklady o vyčištění topného systému před instalací kotle, zda je magnetický filtr nainstalován nebo ne atd. Pokud je závada na kotli zaviněna vadou materiálu atd. tak máte právo na uznání reklamace ale pokud je zjištěno poškození kotle vlivem znečištění vtopné soustavě reklamace se zamítají a opravu musíte platit sami. Vyřízení reklamace tak bez ohledu na právo je v praxi vždy snažší a jistější pokud magnetický filtr topného systému u kotle instalovaný máte, a pravidelně ho čistíte jelikož poté je už těžké něco namítat a riziko poškození kotle nečistotami je tak vyloučeno.

Magnetický filtr je též nazýván odstředivý odkalovač (separátor) jelikož separace nečistot ve filtru probíhá vlivem odstředivých sil, mezi tyto filtry např. patří prvotřídní magnetický filtr Giacomini R146C který celkově vyniká prakticky ve všech ohledech (kvalita zpracování, nastavitelnost připojení, kompaktní rozměry, nízká cena).  Vliv odstředivých sil na odstranění nemagnetických nečistot však není podmínkou a některé filtry fungují prakticky stejně jako klasické vodní filtry, tedy že voda proudí plně přes nerezovou filtrační vložku filtru, kde se nemagnetické nečistoty zachytí. Příkladem těchto filtrů jsou např. filtry Immergas magnetic V3 a V4. Magnetické filtry se vyrábějí buď v provedení neprůhledném (celokovové nebo celoplastové) a nebo v provedení s odnímatelnou průhlednou nádobou. Obě varianty mají své výhody i nevýhody ve formě jednoduchosti odkalení/ vyčištění a možností instalace. Hlavní výhodou průhledné nádoby je samozřejmě vizuální kontrola stavu zanesení, ovšem primárně je vidět pouze zanešení nerezového sítka hrubími nečistotami nikoliv zanesení vnitřního magnetu a tak je potřebné i tyto filtry raději pravidelně vyčistit celé.

Zachycení železných (magnetických) nečistot probíhá prakticky u všech filtrů topného systému podobně, voda z topného systému proudí kolem magnetického jádra, které je vždy uprostřed filtru. Magnet jádra k sobě značnou silou postupně přitáhne veškeré drobné částečky železných nečistot. Princip funkce zachytávání nečistot (magnetický filtr Giacomini R146C) je zobrazen na obrázku níže – na magnetickém jádru jsou magnetické nečistoty zachyceny z vody rotující kolem jádra a nemagnetické nečistoty jsou vlivem odstředivých sil usazovány ve spodní části filtru.

                                                        

V reálném provozu u nově instalovaných kotlů v domácnostech je znečištění poměrně malé a filtr se tak zanáší pomalu, pokud je instalován současně novým topným systémem. Ovšem pokud je magnetický filtr instalován dodatečně do starší topné soustavy může k jeho značnému zanesení dojít velice rychle, v řádech několik hodin provozu topné soustavy jelikož filtr zachytí naráz nečistoty vzniklé za dobu několika let. Jak velké znečištění topného systému v reálných podmínkách může nastat, si můžete prohlédnout na obrázkách níže (použitý magnetický filtr Adey Magnaclean). Takto velké množství nečistot je schopné způsobit poškození nového kotle i do několika měsíců po montáži.

                                                             

Pokud nejsou nečistoty v topném systému zachyceny magnetickým filtrem a poté odstraněny při čištění filtru tak mohou způsobit a také způsobují několik problém. Mezi hlavní problém patří snižování životnosti pohyblivých částí, jako je již zmíněné elektrické oběhové vodní čerpadlo a také zanášení vnitřního výměníku tepla. Jak takové zanášení výměníku kotle vypadá v praxi, si můžete prohlédnout na obrázku níže. Průchodnost některých částí výměníku je snížena i o 50%. Zanášením výměníku se snižuje účinnost i životnost kotle.

Magnetický filtr topného systému se instaluje do zpětného potrubí topného systému tak aby případné nečistoty vracející se z topného systému byli včas zachyceny ještě předtím než vniknou do kotle viz. ilustrační obrázky zapojení níže.

    

Každý magnetický filtr topného systému umožňuje různé možnosti zapojení do potrubí topného systému. Některé filtry umožňují možností více a jiné méně. Některé filtry jako např. Magnetic V3 a V4 jsou sice velice malé a lze je instalovat i tam kde je velice málo místa ale umožňují prakticky výhradně rohové zapojení. Filtry Adey Magnaclean oproti tomu umožňují dle typu již více možností ale primárně jsou určeny pro montáž do svislého potrubí. Asi nejlepším magnetickým filtrem z hlediska variability montáže je Giacomini R146C jelikož tento filtr má malé rozměry a umožňuje instalaci rohovou a také instalaci do horizontálně i vertikálně vedeného potrubí. Filtry se dále ještě rozlišují podle velikosti přípojného šroubení ale nejběžnější je velikost 3/4" a 1". Větší šroubení z pravidla znamená také větší filtr schopný pojmout větší hodinový průtok vody a je tedy vhodný pro výkonnější kotle a větší topné soustavy. Pro většinu instalací v rodinných domecha a podobných menších objektech prakticky stačí použít filtr s velikostí šroubení 3/4". U filtrů této velikosti je udáván buď maximální výkon kotle cca 30 kW případně hodinový průtok vody Kv cca 5 - 6 m3 za hodinu dle výrobce filtru.

TIP od nás: Provoz magnetického filtru topného systému Vás po jeho instalaci už prakticky nic nestojí, jen je potřeba ho pravidelně vyčistit/odkalit což Vám ale zabere jen několik minut práce. Pokud si pořizujete nový topný systém např. do novostavby RD je cena magnetického filtru cca 2000,- s DPH vzhledem k ceně topného systému (běžně cca 60 – 120 tis. u plynové kotle a 250 tis. u tepelného čerpadla) absolutně zanedbatelná. Vyžadujte po Vašem topenáři instalaci magnetického filtru jako součást dodávky pokud Vám ho nenabídl, vyplatí se Vám to. Pokud Vám filtr nabídl tak ho doporučujeme neodmítat.

Pokud již máte topný systém starší a magnetický filtr nemáte tak nikdy není pozdě s ochranou Vašeho kotle a topného systému začít dodatečnou montáží.

Zpět na výpis novinek